17° Açık

BETON SANTRALLERİ VE ASFALT PLENTLERİ TÖRENLE HİZMETE GİRDİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Beton Santralleri ile Asfalt Plentlerinin açılış töreni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın teşrifleriyle 7 Kasım 2023 Salı günü saat 14.00’te büyük bir katılımla gerçekleştirildi.
Dünya - 17/11/2023 8:27 am A A

YILMAZ: MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TÜRKİYE’NİN BÜTÇEYE ORANLA YATIRIMI EN YÜKSEK BELEDİYELERİNDEN OLDUĞU İÇİN BAŞKA BELEDİYELERE ÖRNEK OLSUN

BETON SANTRALLERİ VE ASFALT PLENTLERİ TÖRENLE HİZMETE GİRDİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Beton Santralleri ile Asfalt Plentlerinin açılış töreni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın teşrifleriyle 7 Kasım 2023 Salı günü saat 14.00’te büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

6 Şubat’ta vuku bulan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Malatya’da hem yapı stoku hem de altyapı zarar gördü. Oluşan tahribatların ardından acil hazır beton ve asfalt ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Büyükşehir Belediyesi 2 beton santrali 2 asfalt plenti kurarak, hizmete açtı.

Beton Santralleri ve Asfalt Plentlerinin açılışı sırasında bir konuşma gerçekleştiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “29 Ekim tarihinde Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünü hep birlikte milletçe coşku ve sevinç içerisinde kutladık. Cumhuriyetimizin bizden istediği fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller istiyor. Cumhuriyet bize bir hedef gösteriyor. Muasır medeniyetin üstü.

Türkiye Yüzyılında Sayın Cumhurbaşkanımız ve ekibi Marmaray, Osman Gazi, TOOG, SİHA, İHA, Köprülerle, Bölünmüş yollarla Türkiye’deki gönülleri birleştiren yollar yapılıyor. Bizlerde yerelde genel anlamda hizmetlere paralel olarak hiç durmadan duraksamadan Cumhurbaşkanımızdan almış olduğumuz ilham ve destekle, hükümetimizden, milletvekillerimizden aldığımız destekle şehrimizi ayağa kaldırmaya çalışıyoruz.

MALATYA’YA 132 MİLYON EURO’LUK HİBE MÜJDESİ

Tören alanına gelirken Çevre Şehircilik ve İklim Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki aradı. 132 milyon Euro’luk hibeyi bize verdiklerini söylediler. Bu 132 milyon Euro’luk hibe yaklaşık 4 Milyar Türk Lirası’na tekâbül ediyor. Bu rakam Malatya’mızın yeniden yapılanmasında kullanılacaktır. Malatya’mıza hayırlı olsun.

SORUNLARIN HEPSİNİ CUMHURBAŞKANIMIZIN DESTEĞİYLE ÇÖZMEYE BAŞLADIK

Yıllardır şehrimiz için söylenen sorunların hepsini bir bir Cumhurbaşkanımızın desteğiyle çözmeye başladık. Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz birçok hizmetin açılışını yapamadık. Cumhuriyetimizin 100. Yılında 2 bin 500 proje gerçekleştirdik. 100 büyük projeyi de hayata geçireceğiz.  Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezine biraz sonra Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla beraber geçeceğiz. Hemen onun yanında Kuzey Kuşak yolu, onun yanında Anayurt Bulvarı, Güldal Akşit Bulvarı, Güney Kuşak Yolu, Danişment Gazi Bulvarı, Alp Er Tunga Bulvarı hepsi bu dönemde açıldı. Pandemiye rağmen, 24 Ocak Elazığ Depremine ve Asrın Felaketi dediğimiz 6 Şubat Depremlerine rağmen hiç durmadan yoğun bir gayret içerisindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak saymakla bitiremeyeceğimiz eserleri Malatya’ya kazandırmaya devam ediyoruz. Durmak Yok Yola Devam diyoruz.

 

“2 MİLYON 200 BİN TON ASFALT ÜRETECEĞİZ”

Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmalarını ekranlarda hep birlikte izledik. İyi niyeti kötüye kullanan insanlarımız da oluyor. Haksız kazanç şeklinde fırsatı ganimet bilmeye çalışanlar oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak başta Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz olmak üzere bunlara hiçbir şekilde prim verilmeyeceğini, müsaade edilmeyeceğini ifade ettik. Bu doğrultuda Malatya’da arkadaşlarımıza beton santralleri kurulması talimatı verdik. An itibariyle iki beton santrali iki de asfalt plenti kurduk. Betonun metreküpünü 1500 TL’den veriyoruz. Beton santralinde yılda 1 milyon 200 bin metreküp beton üreteceğiz. İki asfalt plentinde de 2 milyon 200 bin ton asfalt üreteceğiz. Bunlar şehrimizin modernleşmesi anlamında yatırımlar olacaktır. Şirketlerimiz ve Büyükşehir Belediyemiz hakikaten güçlüdür. Depremlere, Pandemiye ve Küresel krizlere rağmen hiçbir yatırım en ufak bir inkıtaya mahal vermeden yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz önceki yıllardaki görevlerinde ve şimdi de Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevinde güzel hizmetleri alma noktasında Beydağı gibi arkamızda oldu. Kendilerine Malatya halkı adına müteşekkir olduğumu belirtmek istiyorum. Beton Santralleri ve Asfalt Plentleri aynı zamanda piyasayı regüle edecek haksız kazançların önüne geçecek. Diğer alanlarda da aynısını yapacağız.  Tesislerimizin şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”  dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZE YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Açılış Töreni nedeniyle bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise şunları söyledi:

“Anadolu’yu Anayurt yapan şehirdeyiz. Sultan Alparslan’ın gazilerine yoldaş olmuş Selçuklu’nun mührünü taşıyan Malatya’mızdayız. Malatya ki sahabelerle nurlanmış, Somuncu Baba dan Sadrettin Konevi’lere nice alimlere irfan pınarı olmuş.  Bir taraftan gazilere diğer taraftan alimlere, velilere ev sahipliği yapmak her memlekete nasip olmaz.

Malatya her zaman bir olmuş beraber olmuş birlikten yana olmuş işgalci diye fitnecilere hiçbir zaman geçit vermemiştir. Malatya’nın en takdir ettiğim yönlerinden biri girişimciliğinin yanı farklı kesimleri bir arada yaşatma, her kesimi kucaklama kültürüdür. Malatya’nın bu güzelliğini bozmaya çalıştılar geçmişte ama hiç kimse başarılı olamadı, bundan sonra da Allah’ın izniyle Malatya’nın birliğini beraberliğini bozmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecek.

MALATYA’NIN KALBİ DAHA GÜR, DAHA SAĞLIKLI ATACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız bizzat bakanlık olarak bu işi yapacak ve şehir merkezi yeniden inşa edildiğinde Malatya’nın kalbi daha gür, daha sağlıklı atmış olacak. Malatya Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerinden birini sergileyerek, nerede bir ihtiyaç varsa o alanda hizmet üretmeye çalışıyor. Deprem süresince merkezi idare yerel yönetimler el ele gayret ettik, bugünlere geldik. İnşallah yaraları sarıp çok daha güçlü bir geleceği yine el birliği içinde inşa edeceğiz. İşte bugün özellikle depremden sonra Malatya’da hasıl olan beton ihtiyacını karşılamak üzere hızlı şekilde faaliyete geçirilen beton santrallerinin ve asfalt plentlerini hizmete açıyoruz. Malatya Büyükşehir Belediyemizin yaptığı MESTON ve Esenlik şirketleri eliyle hayata geçirdiği, sadece Malatya için değil bütün bölge için çok anlamlı olan bir tesisin açılışında bulunuyoruz.  Bu tesisler ihtiyacı karşılamanın yanı sıra fahiş fiyat oluşumlarını engelleme bakımından da çok önemli bir rol oynamaktadır. Az önce Başkanımız ifade etti oldukça önemli rakamlara ulaşmış fiyatlar bu tesislerin çalışmasıyla birlikte neredeyse yarı yarıya bir fiyat düşüşü yaşandı. Bu da bize şunu gösteriyor fahiş fiyata karşı en büyük panzehir daha çok üretim daha çok rekabet. Burada fırsatçılık yapmaya çalışanlara bütün bölgede de etkili bir denetimle yine cevap verdiğimizi, vermeye devam edeceğimizi de ifade etmek istiyorum. Gerekirse ilave düzenlemeler de yaparız, gerekirse bu şartları kötüye kullanmaya çalışanlara farklı yaptırımlar da geliştiririz.

 SELAHATTİN BEYE VE EKİBİNE YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Burada açtığımız tesislerin maliyeti yaklaşık bir buçuk milyar Türk Lirası. Bu tesislerin 1.000.000 metreküp üretim kapasitesi var, gerçekten önemli tesisler ve zamanında yapılmış ihtiyaç odaklı tesisler ben bu yaklaşımı için Büyükşehir Belediye başkanımız Selahattin Bey’e ve ekibine tüm emeği geçenlere, destek olan arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum.

11 ilimizi doğrudan etkileyen asrın felaketi tarımdan sanayiye birçok alanı olumsuz yönde etkilemiştir. Depremin konutlar üzerindeki maliyetinin yanı sıra altyapı maliyeti ve ekonomik sosyal hayat üzerindeki maliyetleri ihmal edilmemelidir. 3 boyutlu bir şekilde bu olaya yaklaşıyoruz, yaptığımız hesaplara göre 104 milyar lira bu depremin ülkemize maliyeti var. İlk anından itibaren kira ve nakdi yardımlarla vatandaşımızın yanında olduk, vatandaşımıza kaybettiğimiz canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum geride kalanlara bir kez daha sabır diliyorum. Bu depremde fedakarca görev yapan birileri medyada sosyal medyada başka bir takım gündemler oluşturmaya çalışırken sahada fedakarca ter döken herkese de bir kez daha şükranlarımı sunuyorum, Allah hepsinden razı olsun. Depremin yaralarını sararken yeni yer seçimine çok titiz bir şekilde yaklaşıyoruz, yıkılan ve ağır hasar gören mevcut yerleşim alanlarının arazi kullanımı ve afeti su durumunu belirlemiş durumdayız. Güvenli yerleşim alanları için dirençli şehirler yaklaşımımızla uygun şekilde planlama ve tasarım yapıyoruz.

Depremden etkilenen tüm şehirlerimizde yaşanabilirliği en yüksek seviyeye çıkaracak kentsel dönüşüm seferberliğiyle afetlerin yaralarını sarmakla kalmıyoruz, gelecek Allah korusun olabilecek afetlere karşı da riskleri azaltıyoruz.  Son dönemde bu yönde çok önemli bir adım atıldı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yeni bir başkanlık kurduk Kentsel Dönüşüm Başkanlığı.  Eskiden sadece bir genel müdürlükte bu Çevre Şehircilik Bakanlığımızın bünyesindeydi, şimdi ayrı bir başkanlık oldu, altında da 3 tane genel müdürlük olan bir başkanlığa dönüştürdük. Kentsel dönüşümle ilgili kanunumuz da hâlihazırda bugün meclisimizde görüşülüyor, bugün yarın bitmesini bekliyoruz.Tekrar bu tesislerimizin Malatya’mıza, bölgemize, ülkemize, milletimize hayırlar getirmesini diliyorum, hayırlı olmasını diliyorum hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Gerçekleştirilen açılış sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve beraberindeki heyet Yeşilyurt İlçesi Yaka Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’ni de ziyaret etti.

Dünya - 8:27 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.