17° Açık

ERDOĞAN’DAN 5.6 YEŞİLYURT MERKEZLİ DEPREMDEN SONRA MALATYA ZİYARETİ 

Dünya - 01/03/2023 9:18 am A A
ERDOĞAN’DAN 5.6 YEŞİLYURT MERKEZLİ DEPREMDEN SONRA MALATYA ZİYARETİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile birlikte, Malatya Yeşilyurt merkezli 5.6 şiddetinde gerçekleşen deprem sonrasında 28 Şubat 2023 tarihinde, Malatya’ya ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan, 6 Şubat 7.7-76 şiddetinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve Asrın Felaketi olarak açıklanan deprem sonrası 10 Şubat 2023 tarihinde Malatya’ya yine ziyarette bulunarak depremin yıkım gerçekleştirdiği bölgelerde tespitlerde bulunarak yine vatandaşın istek ve taleplerini dinlemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Valisi Hulusi Şahin ve beraberindeki heyet karşıladı. Ziyaret sırasında vatandaşın istek ve taleplerini dinleyen Erdoğan, daha sonra  Doğanşehir Konteyner Kent alanında vatandaş ile bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Konuşması’na Erdoğan, ” sancılı günler geçiriyoruz” diyerek başladı.

Erdoğan’ın konuşması sırasında satırbaşları:

Sizlerle birlikte Doğanşehirli kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi sunmak istiyorum. Ülke olarak sancılı bir dönemden geçiyoruz. Kötü hava şartları, hasar gören yolların ulaşımı güçleştirmesi gibi elimizde olmayan sorunlarla hep birlikte sıkıntılı süreçler geçirdik. Malatya’ya 5. günde geldiğimizde yaşananları yerinde gördük. İnsanlık tarihinin en büyük afetlerinden birini yaşadık. Asrın felaketi olarak tanımlanan 6 Şubat depremlerinde 11 ilimizde 44.374 canımızı kaybettik. 115 binin üzerinde vatandaşımız yıkıntıların altından yaralı olarak kurtarıldı.

Hasarlı binalardan uzak durun

Zaten endişeli olan şehirlerimiz artçı sarsıntılar yüzünden sürekli teyakkuz halinde kalıyor. Bilim insanları eşi benzeri görülmemiş bir deprem fırtınası yaşanmadığımızı dile getiriyor. Bir kez daha hasarlı binalardan uzak durulması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Devlet ve millet olarak asrın felaketi karşısında asrın dayanışmasını sergileyerek engelleri aşmanın çabasındayız.

“Sizlere verdiğimiz sözü tutacağız”

Taşınma desteklerinin ödenmesine başlandı. Depremde yakınını kaybedenlere acil ihtiyaçlarını karşılamaları için 100 bin lira veriyoruz. Günde 3 öğün sıcak yemek veren seyyar mutfaklarımızın yanında kumanya yardımlarımız da sürüyor.

Doğanşehir’i yeniden ayağa kaldıracağız

Dağıttımız çadır sayısı 3 bin 750 bini aştı. Biraz daha hassas bir konu olan doğalgaz ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Karayolları ekiplerimiz her yerde olduğu gibi Doğanşehir’de de canla başla çalışıyor. Malatya’da 62 bin konut inşa edeceğiz. En kısa zamanda Doğanşehir’i yeniden ayağa kaldıracağız. Geçmişte bunu defalarca başardık. Yapamazsınız başaramazsınız diyenlere inat vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri her zaman yerine getirdik. Vatandaşlarımızı huzurla ikamet edecekleri modern binalara kavuşturacağız. Sizlere verdiğimiz sözü muhakkak tutacağız. Yeni yerleşim yerlerimiz jeolojik incelemelerle yapılacak. Şehirlerimizin hayati özelliklerini korumak önceliklerimiz arasında geliyor.

Dünya - 9:18 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.