17° Açık

GÜRKAN, “DİMDİK AYAKTA DURDUK”

Dünya - 08/04/2023 1:13 pm A A

GÜRKAN, “DİMDİK AYAKTA DURDUK”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden ciddi bir şekilde etkilenen Malatya’nın son durumu ile ilgili basın toplantısı yaptı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İtfaiye Daire Başkanlığı binasında yer alan Afet Koordinasyon Merkezinde basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Gerçekleştirilen basın toplantısında Başkan Gürkan, depremin ilk gününden bu yana Büyükşehir Belediyesinin dimdik ayakta durduğunu vurguladı.

Başkan Gürkan, “ Malatya, 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’de 7.7, 9 saat sonra 13.25’te 7.6, 26 Şubat’ta da 5.7 büyüklüğünde ve bu depremlerin haricinde 25 bini aşkın artçı deprem yaşadı. Şunu ifade etmek istiyorum; 6 Şubat’tan bu yana geçen süreçte, öncelikle personelime sonsuz teşekkür ediyorum. Yaşadığımız deprem, asrın ve yüz yılın felaketiydi. Bu depremde 50 bini aşkın vatandaşımız, rahmeti rahmana kavuştu. Allah onlara rahmet eylesin, yakınlarına sabrı cemil ihsan etsin. 11 şehirde 110 bin kilometrekarede 14 milyon vatandaşımız depremlerden direkt etkilendi. Bu deprem faciası tıpkı bir kıyamet senaryosu gibiydi. Ağır bir depremdi.

Depremden önce Türkiye Belediyeler Birliği ile Japonya’ya gitmiştik. Japonya dönüşünde Ankara’ya geldik. O gece sabaha karşı 04.17’de deprem meydana geldi. Biz hemen yola çıktık ve Malatya’ya intikal ettik. Saat 05.00 olmadan Cumhurbaşkanımız bizleri aradı. Sonrasında siyasi partilerimizin genel başkanları, bakanlarımız bizleri aradı ve sürekli iletişim hali içerisindeydik. İlk depremden hemen sonra 135 yıkık binada arama kurtarma ekiplerimiz, itfaiye teşkilatımız binaların başındaydı. Bu anlamda da arkadaşlarımı tebrik etmek istiyorum. Ayrıca bizleri arayıp acımızı paylaşan ve bizlere yardımcı olan sivil toplum kuruluşlarına, belediyelerimize, kamu kuruluşlarımıza hepsine sonsuz teşekkürlerimi ifade ediyorum” dedi.

Gürkan, “Bağcılar Belediyemizin hayatını kaybeden personellerine rahmet diliyorum”

Depremin ardından Malatya’ya gelerek çalışmalara katılan Bağcılar Belediyesi ekiplerinin İstanbul’a dönüş yolunda geçirdiği kaza sonrasında büyük üzüntü yaşadıklarını dile getiren Başkan Gürkan, “ Belediyelerimizden Bağcılar Belediyemiz, Malatya’da çok güzel işler yaptı. Diğer belediyelerimizde olduğu gibi. Dün akşam itibariyle Bağcılar Belediyemizin Malatya’da görev yapan personelleri, nöbet değişmek için 21 kişi Malatya’dan İstanbul’a yola çıkmıştı. Ama Kayseri- Pınarbaşı mevkiinde yola çıkan arkadaşlarımız kaza yapıyorlar. Bağcılar belediye personellerinde 3 kişi rahmeti rahmana kavuştu. Onlar şehitlerdir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum” şeklinde konuştu.

Gürkan, “Malatya Büyükşehir Belediyesi vizyonu geniş bir belediyedir”

Büyükşehir belediyesi olarak Acil Eylem Planını daha önceden yaptıklarını söyleyen Başkan Gürkan, “ Yol Asfalt Dairesi Başkanlığımız bütün pilot bölgelerde ekiplerini tutuyor. İtfaiye Teşkilatımız ekibini tutuyor. Keza MASKİ’de aynı şekilde ekibini tutuyor. Dolayısıyla Malatya’da birinci depremde anında müdahale edildi. İkinci depremle birlikte sahada çalışan personellerimizde enkazın altında kaldı. Bütün bunlara rağmen deprem geçiren ve ayakta dimdik duran belediye Malatya Büyükşehir Belediyesidir. Depremden hemen sonra MOTAŞ araçları çadır haline getirildi. MEGSAŞ ücretsiz ekmek dağıtımı, BELSOS sıcak yemek dağıtımı, Esenlik gıda yardımı yaptı. Şu anda Malatya’da bütün yardım koordinasyonların yürütüldüğü yer Lisanlı Depomuzdur. Peki depremde yemek ve ekmek çıkarılan yer neresidir? Malatya Ekmek ve Yemek Fabrikasıdır. 56 noktada kurulan konteyner kentlerin altyapısını MASKİ ve MESTON yapıyor. Fuarcılık Merkezimiz, kütüphaneniz, spor salonlarımız, 8 bin dönümlük parklarımız yapılmamış olsaydı, Malatya’nın durumu nasıl olurdu? O nedenle Malatya her konuda her şeye hazırdı. Malatya Büyükşehir Belediyesi vizyonu geniş bir belediyedir. Her ihtimale karşı İtfaiye Dairesi Başkanlığımız Koordinasyon Merkezi olarak donatılmıştı. Hatta tüm acil çağrıları da Çağrı Merkezimize bağladık. Bu süreçte de başta Sayın Valimize, 2. Ordu Komutanımıza, Emniyet Müdürümüze, Jandarma Komutanımıza ve kamu kuruluşlarında görev yapan bütün arkadaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kull

Dünya - 1:13 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.