27° Az bulutlu

PÜTÜRGE’DE 19 MAYIS BAYRAMI, HALKIN ARASINDA COŞKUYLA KUTLANDI

Pütürge’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bu sene Okul dışında, Pütürge İlçesi çarşı merkezi meydanında, Resmi Tören kapsamında, çeşitli yarışmalar ve etkinliklerle, halkla iç içe kutlandı. Kutlama programı, öncesinde bir dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı ve geçiş Töreni ile başlatıldı. 
Dünya - 23/05/2023 8:38 am A A

PÜTÜRGE’DE 19 MAYIS BAYRAMI, HALKIN ARASINDA COŞKUYLA KUTLANDI

Pütürge’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bu sene Okul dışında, Pütürge İlçesi çarşı merkezi meydanında, Resmi Tören kapsamında, çeşitli yarışmalar ve etkinliklerle, halkla iç içe kutlandı. Kutlama programı, öncesinde bir dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı ve geçiş Töreni ile başlatıldı.

Pütürge İlçe Merkezi’nde halkla iç içe kutlanan ve vatandaşlar tarafından büyük b katılım ve ilgi gören, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Töreni sırasında ayrıca, 400 metre Koşu Yarışması, Halat Çekme Yarışması, Çuval Yarışması yapılırken, Öğrencilerin günün anlam ve önemini anlatan şiirler, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okunmasıyla devam etti. Yine Tören sırasında Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Mert Kandemir, Pütürge İlçe Kaymakam’ı Özgü Özen’e Türk Bayrağı takdim etti. Pütürge İlçe Kaymakam’ı Özgü Özen, alışılmışın dışında, bir ara protokolden ayrılıp, kalabalığın içine doğru ilerleyerek yüksek sesle vatandaşın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Sonrasında, daha öncesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenmiş olan Futbol Maçı, Voleybol Maçı, Masa Tenisi Maçı’nda galip gelen takımlara Kupaları, Yarışmalarda ise Birinci gelen öğrenciler’e ödülleri, Pütürge Kaymakamı Özgü Özen ve Protokol tarafından verildi.

Kutlama Töreni sırasında, Pütürge Haber Ajansı olarak Pütürge İlçe Kaymakam’ı Özgü Özen ile yaptığımız röportaj’da konuşan Özen, “Milletimizin, bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ateşinin yakıldığı günün 104’üncü yıl dönümünde, bir kez daha Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını karşılamanın engin mutluluk, gurur ve coşkusu içindeyiz. Cumhuriyet tarihimizin meşalesi’nin yakıldığı bu günde, Tüm vatandaşlarımız’ın Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularımla kutluyor, kederde, sıkıntıda, tasada bir ve beraber olan milletimize, birlik ve beraberlik içinde nice bayramlar diliyorum.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kararı ile artık, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı’nın 15 Mayıs ile 21 Mayıs arasında bir hafta boyunca kutlanacak olmasıyla Pütürge İlçesi olarak, bir haftalık zaman zarfında daha fazla etkinlikler düzenleyerek Pütürge’li hemşehrilerimiz’i dahil etmek ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı’nı halkla iç içe kutlamak için, kutlama programı ve etkinlikler’i İlçe merkezi Meydanında halkımızla beraber gerçekleştirdik. Böylece bundan sonraki yıllarda bu şekilde yapılmasının zeminini oluşturmuş olduk.

Bu günün önem ve mahiyetini anlatacak olursak, 19 Mayıs 1919, her türlü zorluğu, Türk olmanın bize verdiği iman kuvveti ile yenen, Türkün gücünü tüm Dünya’ya tanıtmış bir millet olarak 104 yıl önce bu gün, hürriyet ve istiklal meşalesinin Samsun’da yakıldığı gündür.

19 Mayıs 1919, Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Samsun’a çıkarak tarihin akışına yön veren bir sürecin başlangıç tarihi ve Türk Milletini aydınlık yarınlara kavuşturan, Cumhuriyete ulaştıran bir dönüm noktasıdır.

19 Mayıs 1919, binlerce şehit verilerek Türk ulusunun kutsal saydığı topraklarda hür ve bağımsız olarak yaşamasının yolunu açan milli mücadele destanının, ulusal bağımsızlık hareketinin başlangıcıdır.

Bu gün, Milletçe esaret ve himaye kabul etmeyeceğimizi bir kere daha tüm Dünya’ya ilan ettiğimiz gündür.

Bu gün, var olmak, yok olmak kavgasına çıkanların, varını yoğunu vatan için, istiklal için feda edenlerin, tarihimize şan ve şeref veren kahramanların günüdür.

Bu gün, çocuğunu öksüz, anne ve babasını kimsesiz bırakanların, gençliğinin baharında şehitlik rütbesine erenlerin günüdür.

Bu gün, Atatürk’ün güvendiği, inandığı ve Cumhuriyetimizi emanet ettiği Türk Gençliğinin, Bayram günüdür.

19 Mayıs. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben, Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk Milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım” diyerek O’nun kurtuluş yolunda ulusal birliği gerçekleştirmek düşüncesiyle çıktığı bu zorlu yolculukta Türk milletine duyduğu güveni anlatan gündür.

Büyük Devlet Adamı ATATÜRK ulusumuzun birlik, beraberlik içinde ve özgür olarak yaşamasının güvencesi olan “En Büyük Eserimdir” dediği Cumhuriyeti “ Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.” deyip, Türk Gençliğine emanet ederek gençlere duyduğu güveni, verdiği önemi göstermiştir. Türk gençliği de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada emanete sahip çıkacak, bu uğurda üstüne düşen görevi ve sorumluluğu yerine getirecektir. Birlik, beraberlik anlayışı içinde, birbirine sevgi ve saygı ile yaklaşan en üst düzeyde eğitim almış, teknolojik yeteneklerle donatılmış Türk Genci, Milli Bağımsızlık Mücadelesindeki inanç, birlik ve beraberlik ruhunu aynı kararlılıkla sürdürecek ve bunu bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyecek ve Türkiye Cumhuriyetini daha aydınlık geleceğe taşıyacaktır. Buna yürekten inanmaktayız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bağımsızlık ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize sağlıklı, güzel bir yaşam diliyor, yarınlarımızın güvencesi tüm gençlerimizin ve halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, saygılar sunuyorum” diyerek günün anlam ve önemini anlattı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Töreni, Pütürge kaymakamı Özgü Özen ve Protokol’ün Öğrencilerle fotoğraf çekmesi, Öğrenciler’e ve halka hoşaf dağıtılması ile sona erdi.

Dünya - 8:38 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.