17° Açık

ŞAHİN’DEN NEMRUT DAĞI ZİYARETİ 

Dünya - 30/12/2022 9:56 am A A

ŞAHİN’DEN NEMRUT DAĞI ZİYARETİ 

Vali Şahin, Pütürge ile Kahta İlçeleri sınırlarındaki, Pütürge İlçesinden daha kolay ulaşılabilen Nemrut Dağı Milli Parkı’na ziyaret gerçekleştirdi. Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için, Nemrut Dağı’nın yamaçlarına yaptırdığı mezar ve anıtsal heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı Milli Parkını ziyareti sırasında, Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük,  Nemrut Dağı’na yapmayı planladıkları yol çalışmaları hakkında bilgi vererek, sahada incelemelerde bulunuldu.

Vali Hulusi Şahin’e Pütürge Kaymakamı Özgü Özen, Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Ali Cengiz, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük ve Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanı Mehmet Hakan Demir eşlik etti..

Dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel seyredildiği mekânların başında gelen, 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı Milli Parkında incelemelerde bulunan Vali Şahin, burada bulunan heykeller, anıt mezarlar ve yazıtları inceleyerek, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük ve İl Kültür ve Turizm Müdür V. Ali Cengiz’den bölgenin tarihi dokusu hakkında bilgiler aldı.

Vali Şahin, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan ziyaretçilerin yemek ve dinlenme ihtiyaçlarını giderebileceği, Nemrut Dağı Milli Parkı ile ilgili film ve görseller ile ziyaretçilere ön bilgilerin aktarıldığı, Ören Yerine 2 km mesafede bulunan Karşılama Merkezinde incelemelerde bulundu.

Dünya - 9:56 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.