19° Parçalı bulutlu

ŞAHNAHAN SÜT TOPLAMA MERKEZİ HİZMETE SUNULDU 

Dünya - 08/04/2023 1:23 pm A A

ŞAHNAHAN SÜT TOPLAMA MERKEZİ HİZMETE SUNULDU 

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya Süt Üreticileri Birliği ile ortaklaşa yapılan çalışmalar sonrasında Şahnahan Mahallesinde hizmet vermeye başlayan Süt Toplama Merkezini ziyaret etti.

Kahramanmaraş depreminin yanı sıra son günlerde ki aşırı yağışlardan dolayı işyerleri ciddi zararlar gören yerel esnafın yanında yer alarak oluşan sorunlara kalıcı çözümler getirmeye öncelik tanıyan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın girişimleri neticesinde Malatya Süt Üreticileri Birliği ile işbirliği halinde Şahnahan mahallesine Süt Toplama Tesisi kuruldu.

Şahnahan Mahalle Muhtarı Mehmet Şimşek’in vefatından sonra mahalle muhtarlığına seçilen Mehmet Adıgüzel, çiftçilere verdiği desteklerden dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sundu.

Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu ise, “ Eli nasırlı, emekçi üreticilerimizin ve çiftçilerimizin her zaman yanında olan Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu afet döneminde hem bu tesisin hayata geçmesi hem de sorunlara çözümler getirilmesi sürecinde Başkanımızın çok büyük destekleri vardır. Malatya’lı üreticilerimize daha faydalı işler yapmak için birlikte hareket ediyoruz. Süt üretimini kayıt altına aldığımız takdirde ekonomiye olan girdisi daha fazla artacaktır, bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Sütün değerlerini ölçmek içinde laboratuvar kuracağız, aldığımız sütün değerlerini bütün ulusal firmalar ekranlarda görebilecek, buradaki sütü alabilmek için rekabet ortamı oluşacak ve o zamanda üreticimizin sütü de istediği değerde satılmış olacak. Böylesine güzel bir tesisin hayata geçmesinde katkılarını eksik etmeyen Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çınar’a bütün çiftçilerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin depremden dolayı yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için ellerinden gelen desteği verdiklerini söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Belediye olarak bölgemizde hayvancılıkla uğraşan çok değerli üreticilerimize daha iyi şartlarda üretim yapmalarına destek vermek için yıllardır üzerinde çalıştığımız merkezimizi hizmete sunduk. Malatya Süt Üreticileri Birliği ile el ele vererek burada üreticilerimize destek veriyoruz. Yıllardır gerek fiziksel mekanın kurulması gerekse de makine, teçhisat ve ekipman kurulması noktasında birlikte çaba sarf ettik ve burada süt alımları başladı. Yaklaşık bir ay önce burayı tam kapasiteli hizmete sunmayı planlıyorduk ancak yaşadığımız deprem felaketinden dolayı bugüne kaldı. Burası Yeşilyurt Belediyesi tarafından tahsis edilen bir mekandır ve tek hedefimiz üreticilerimize destek vermektir. Süt üreticilerimizin ellerinde ki sütleri alarak değerlendiriyoruz, bunu yaparken de hem çiftçimize yeni bir gelir kapısı oluşturmak hem de ekonomiye daha fazla katkı sunmaya çalışıyoruz. Malatya Süt Üreticileri Birliğimizde bu kurulan tesisle birlikte ulusal firmalarla işbirliği yaparak üreticilerimizin sütünü almaya başladı. Çiftçilerimiz ellerindeki sütleri buraya getirerek ilgili firmaya getirdikleri litre oranında kayıtlarını yaptırıyorlar ve firmalarda fiyatını devletimizin desteğiyle birlikte toplamda 11 TL.üzerinden alıyorlar. Tesisimiz Şahnahan mahallesi ve bölgedeki mahallelerde bu işle uğraşan çok değerli çiftçilerimize katkı sunacaktır, tesisin merkezi bir noktada olması ciddi bir ihtiyacın giderilmesine vesile oldu. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada tarım, ziraat, hayvancılık ve üretim alanında çalışan tüm hemşehrilerimize desteklerimiz devam edecektir. Tesisimizi yeni çalışmalarla daha da güçlendireceğiz. Son zamanlarda çok büyük acılar yaşadık, çok büyük sıkıntılar çektik, üreticilerimize yeni gelir kapıları açmak içinde ne gerekiyorsa yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Dünya - 1:23 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.